top of page

Mozak u alfa stanju ili zašto držati papir i olovku pored kreveta

  • sanjavibes
  • Feb 5, 2015
  • 2 min read

(Izvor:http://www.hongkiat.com/blog/unleash-creativity-workplace/  )

Kreativci, paz'te 'vamo! Kada kažem kreativci ne mislim samo na slikare, fotografe, pisce, muzičare... Kreativnost ne vidim samo u pisanju pesama ili slikanju. Kreativnost je umeti da motivišeš sebe kako bi po tmurnom i kišnom danu izašao na trčanje, kako preživeti mesec sa 20.000 dinara (priznaćete, u Srbiji ima mnogo kreativaca), kako ubediti dete da pojede brokoli iz svog tanjira, kako dodatno zaraditi da otplatiš mesečnu ratu za kredit... Po ovoj analogiji, svaki čovek je, makar malo, kreativac.

Da li vam se nekada desilo, dok leškarite, odmarate, da vam neočekivano na pamet padne neka sjajna rečenica, ideja, stih, rešenje nekog problema? Meni jeste, bezbroj puta, a i vama je, sigurna sam u to. Kada bi se to desilo, baš bi me mrzleo da ustanem i to zapišem, tako da bih kasnije na to potpuno zaboravila ili ne bih uopšte mogla da se setim tih detalja o kojima sam razmišljala. U jednoj emisiji slušala sam muzičara koji govori kako mu često padaju na pamet neke nove melodije kad ode na spavanje, ali ako odmah ne ustane da ih zapiše, uglavnom ih sutradan zaboravi.

Zašto se to dešava?

Naš mozak se može funkcionisati u pet stanja:

1. Gama – stanje kada smo potpuno skoncentrisani i fokusirani, npr. kada učimo nešto novo;

2. Beta - budno stanje, kada smo aktivni, kada razmišljamo;

3. Alfa - stanje pospanosti, opuštenosti;

4. Teta - stanje duboke meditacije, kada zaspimo, ali sanjamo;

5. Delta - stanje dubokog sna, potpuno bez svesti.

Alfa stanje je tzv. stanje dremeža i potpune opuštenosti. Tada naš um vibrira na frekvenciji od 8-10 herca i to je stanje kada je um najkreativniji. Ako bi vibriranje palo ispod 8 herca, zaspali bismo, dok bi, s druge strane, bili u potpuno budnom stanju, ako bi vibriranje išlo preko 10 herca. Takođe, um vibrira u tom opsegu i kada smo u molitvi ili meditaciji, pa nije čudno što mnogi ljudi upravo tada dođu do rešenja nekih bitnih problema. To je stanje kada prelazimo iz svesnog u nesvesno i razlog zbog koga se kasnije, u stanju svesti, ne možemo setiti određenih stvari koje su nam tada pale na pamet. Prepustite se tim idejama koje vam se vrzmaju u umu, dopustite im da se odigraju, dajte im oduška, ali ako smatrate da su vredne, bitne i korisne, zapišite ih. Obavezno ih zapišite, jer se često desi da ih se posle toga ne možemo setiti. Ne postoji za džaba ona izreka „pametan piše, budala pamti“.

Pošto sam i sama upadala u tu zamku bezbroj puta, navikla sam sebe da odmah zapišem ideju za koju mi se čini da je dobra, čega god da se tiče. Zapisujem u telefon, svesku ili na prvi komad papira na koji naiđem... Bitno je da ostane zapisano, kako bih kasnije tu ideju mogla detaljno razraditi.

Stoga, neka vam ne bude teško, stavite papir i olovku na noćni stočić (ili počnite da koristite „beleške“ u svom telefonu) i uhvatite sve te šarene ideje koje vam prolaze kroz glavu.

 
 
 

Comentários


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page